فواید رشد فردی

فواید رشد فردی بسیار زیاد است که هر یک از آنها را باید به طور کامل بشناسید. به طور کلی باید به خوبی بدانید که رشد فردی برای افراد به صورت یک شبه حاصل نمی‌ گردد. به گفته دکتر ماکان آریا پارسا رشد و توسعه فردی شامل انواع فعالیت‌ هایی می‌ شود که پیشرفت، استعداد، بهبود آگاهی، بهبود کیفیت زندگی و … می ‌باشند. فرایند رشد فردی به راحتی قادر است زندگی تان را تحت تاثیر قرار دهد. به طور کلی زندگی شما با رشد فردی تغییر پیدا خواهد کرد.

آشنایی با فواید رشد فردی

فواید رشد فردی متفاوت هستند که جنبه‌ های زندگی شما را در بر می‌ گیرند. برخی از مهم‌ ترین مزیت ‌های رشد فردی عبارتند از :

1. آگاهی شما نسبت موضوعات متنوع بیشتر می شود

طبق نظر دکتر ماکان آریا پارسا یکی از اصلی ترین مزایای رشد فردی این است که نسبت به مسائل متنوع می توانید آگاهی بیشتری به دست آورید. رشد فردی یعنی شما بتوانید خودتان را به خوبی بشناسید. این مسئله که قادر باشید به راحتی افکارتان را کنترل کنید اهمیت زیادی خواهد داشت. به جای اینکه خودتان را در شرایط متنوع محکوم نمایید بهتر است که برخی از موضوعات را بیش از اندازه ادامه ندهید. در این شرایط شما توسط دیگران درک می گردید و تصمیمات تان مناسب تر می شود. این مزیت به گونه ‌ای است که تمامی جوانب زندگی شما را در بر می ‌گیرد. شما آگاهی لازم در مورد مشکلات را به دست می ‌آورید. موانعی که بر سر راهتان هستند امکان دارد موجب پیشرفت شما شوند. بر همین اساس شما با رشد فردی می ‌توانید آگاهی تان را نسبت به موضوعات گوناگون افزایش دهید.

مزایای رشد فردی

2. افزایش عزت نفس

 یکی دیگر از مزایای رشد فردی این است که عزت نفس را افزایش خواهد داد. عزت نفس یکی از ارزش ‌هایی است که شما برای خودتان قائل می ‌گردید. بر باور دکتر ماکان آریا پارسا شما به عنوان یک انسان اگر برای خودتان ارزش زیادی قائل شوید با شکست ‌های زندگی در مواجه نمی ‌شوید. علاوه بر این شما با افزایش عزت نفس همیشه می‌ توانید خودتان را در مشکلات متفاوت زندگی بسنجید. اگر به خودتان احساس بدی دارید بهتر است که عزت نفستان را افزایش دهید تا انگیزه بیشتری برای افزایش انگیزه داشته باشید. زمانی که شرایط شما بهتر می ‌شود مهارت‌ های جدیدی را می ‌توانید یاد بگیرید و احساس بهتری به موضوعات گوناگون داشته باشید.

3. افزایش اعتماد به نفس مهمترین فواید رشد فردی

یکی دیگر از فواید رشد فردی این است که اعتماد به نفس شما را بیشتر می‌ کند. اعتماد به نفس به انواع ارزش گزاری ‌های شخصی ارتباطی نداردو در واقع اعتماد به نفس به این معنی است که شما دارای قابلیت‌ ها و توانایی ‌های فردی خواهید بود. اگر به دنبال جذب کردن موفقیت هستید باید افکارتان را تغییر دهید و احساسات منفی نسبت به مهارت ‌هایتان نداشته باشید. زمانی که شما مهارت جدیدی را به خوبی یاد می ‌گیرید اعتماد به نفستان افزایش پیدا می ‌کند. هر فردی قادر است باورش را نسبت به استعدادهای شخصی افزایش دهد.

 زمانی که استعدادهای شخصی شما بیشتر شود بدون شک شخصیت فردی تان بهبود بخشیده خواهد و با اهمیت توسعه فردی آشنا می شوید. به عنوان مثال شما قادر خواهید بود در انواع دوره ‌های آموزشی که مربوط به سخنرانی هستند شرکت نمایید. در این دوره‌ ها انواع مهارت ‌هایی که مربوط به صحبت کردن هستند آموزش داده می‌ شوند. بعد از یادگیری هر یک از مهارت‌ ها آنها را تکرار کنید و تمرین نمایید. اگر هر یک از مهارت‌ها را بیشتر انجام دهید اعتماد به نفستان افزایش می‌ یابد و ترس شما کمتر خواهد شد. در واقع یکی از مهم‌ترین مزایای توسعه فردی اعتماد به نفس است که باید آن را بیشتر کنید.

مزایای توسعه فردی

4. کاهش استرس و اضطراب

 یکی دیگر از فواید رشد فردی این است که استرس و اضطراب را به میزان قابل توجهی کمتر می‌ کند. به طور کلی باید بدانید که صبوری تنها راه غلبه بر اضطراب و استرس نمی ‌باشد. به اعتقاد دکتر ماکان آریا پارسا اگر آگاهی شما نسبت به خودتان افزایش پیدا کند می‌ توانید احساس بهتری به خودتان داشته باشید. در صورتی که توانایی ‌های خود را باور نمایید نگرانی ‌هایتان به مرور زمان کاهش می‌ یابد. زمانی که به خودتان اطمینان کافی ندارید بدون شک به راحتی نگران و عصبی خواهید شد. خستگی و ناتوانی شخصی امکان دارد شما را آشفته کند. از طریق برنامه توسعه فردی شما به راحتی می ‌توانید این مشکل را بهبود ببخشید. زمانی که مهارت ‌هایتان را بهبود می ‌بخشید به راحتی می‌ توانید امور گوناگون را به سرعت انجام دهید و نتیجه مناسبی دریافت نمایید. زمانی که شما شکی به خودتان ندارید نگرانی در مورد پیشرفت زندگی تان نخواهید داشت.

5. افزایش خلاقیت مهمترین فواید رشد فردی

 یکی دیگر از مزایای رشد فردی این است که خلاقیت را افزایش می‌ دهد. یادگیری یکی از مسائلی است که با ذهن شما رابطه مستقیمی دارد. این مسئله که مهارت‌ های متفاوت را به خوبی یاد بگیرید یکی از مسائلی است که با ذهن شما رابطه مستقیمی دارد. باتوجه به گفته های دکتر ماکان آریا پارسا اگر مهارت‌ های متفاوت را به خوبی یاد بگیرید ذهن تان با موضوعات متنوع ارتباط مناسبی برقرار خواهد کرد. در واقع شما به ذهن خود آموزش می ‌دهید که اطلاعات گوناگون را نگهداری نماید. در این شرایط خلاقیت تان به مرور زمان افزایش پیدا می‌ کند. علاوه بر این شما قادر خواهید بود با خواندن انواع مقالات علمی خلاقیت تان را افزایش دهید. با افزایش خلاقیت توسعه فردی بیشتر می ‌شود.

اهمیت توسعه فردی

6. مشخص کردن جهت مناسب

یکی دیگر از فواید رشد فردی این است که جهت مشخصی را برای اهدافتان تعیین می‌ کنید. در واقع شما اهداف خود را با رشد فردی معنادار خواهید کرد. این شرایط کمک می‌ کند که آرزوهایتان را در اولویت بندی مشخص شده ‌ای قرار دهید. این مسئله که بتوانید موفقیت‌ های فردی زیادی داشته باشید بدون شک مهم است. علاوه بر این شما آگاهی بی ‌نظیری نسبت به اقدامات تان پیدا می ‌کنید و این عوامل کمک می‌ کند هیجان شما افزایش یابد.

7. افزایش تمرکزمهمترین فواید رشد فردی

 یکی دیگر از مزایای توسعه فردی این است که تمرکز شما افزایش پیدا می‌ کند. زمانی که شما علایق خودتان را به طور کامل نشناسید متوجه نمی شوید که چرا باید به علایقتان اهمیت دهید. با نشناختن علایقتان بدون شک تمرکزتان را برای رشد فردی از دست خواهید داد. اگر برای انجام دادن کارها و دنبال کردن اهدافتان تمرکز نداشته باشید با مشکلات ذهنی متنوع مواجه خواهید شد. به همین دلیل بهتر است که خودتان را به طور کامل بشناسید. این مسئله که آرزوهایتان را دنبال کنید بسیار مهم است.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاه ها