جهان vuca

به گفته دکتر ماکان آریا پارسا جهان vuca به معنای نوسان (V)، نامطمئن (U)، پیچیده (C) و گنگ (A) می باشد. به همین دلیل است که می تواند یک چالش و یک ابزار بسیار مهم برای حل چالش های مدیریتی باشد. وکا می توانید تمامی اتفاقات در محیط مطمئن و آرام را به چالش بکشد و منجر به گیج شدن رهبران و مدیران شود. در این جهان بسیاری از فعالیت های کنترل کننده و استراتژیک بی معنی و بدون نتیجه تلقی می شوند. شاید به همین دلیل است که شناخت جهان وکا و راه حل های این دنیا برای مدیران حرفه ای و موفق از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. اگر شما نیز قصد دارید به مدیران موفق و شکست ناپذیر تبدیل شوید بهتر است این جهان و ابزار های آن را بشناسید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با هر آنچه باید در رابطه با دنیای VUCA بدانید، به طور کامل آشنا کنیم.

جهان vuca چیست؟

امروزه دنیای تجارت و کسب و کار به شکل عجیب و غریبی در حال تغییر و تحول است. تغییرات هر روزه تکنولوژی، استراتژی ها و ارزش گذاری ها موجب شده تا افراد نتوانند با استفاده از روش های قدیمی کسب و کار خود را مدیریت نمایند. جهان vuca چالش هایی را پیش بینی می کند که در حالت نرمال هیچ کدام از مدیران آن ها را نمی بینند. از طرفی راهکار های مدیریت و رفع این مشکلات را نیز ارائه می دهد. به همین دلیل است که با ورود به این دنیا و شناخت بحران ها و ابهامات دنیای کسب و کار می توان تمامی چالش های مدیریتی را رفع نمود.

به اعتقاد دکتر ماکان آریا پارسا شناخت دنیای وکا به رهبران و مدیران کمک می کند تا بتوانند سریع تر و دقیق تر پیامد های عملکردی را شناسایی کنند. بنابراین در صورت بروز هر گونه چالش و مشکل به راحتی می توانند راه حل مناسب آن را ارائه دهند. این موضوع احتمال بروز مشکل در مسیر تجارت را به حداقل می رساند. بنابراین امکان شکست در کسب و کار به کمترین مقدار خود خواهد رسید. این دنیا نشان می دهد که در آرام ترین زمان می توان با بزرگ ترین چالش مواجه شد. بنابراین مدیرانی که این جهان را می شناسند و به آن ایمان دارند، پیش بینی های لازم برای مواجهه با این چالش را نیز آماده کرده اند.

دنیای وکا

تاثیر دنیای وکا بر موفقیت مدیران

از نگاه دکتر ماکان آریا پارسا جهان vuca به افراد کمک می کند تا از حالت معمولی و نرمال خارج شوند و به شکوفایی و بقا در دنیای تجارت برسند. این جهان موجب می شود تا انعطاف پذیری، پاسخگویی، ایده پردازی و مدیریت به شکل خارق العاده ای شکوفا شود. به همین دلیل است که احتمال شکست کسب و کار با مدیریت وکا بسیار محدود و تقریبا امکان ناپذیر است. مدیران آشنا با این جهان خود را برای مواجهه با سخت ترین و غیر ممکن ترین چالش ها آماده می کنند. بنابراین هنگام مواجه شدن با مشکلات جدید و ناگهانی دچار تشویش و اضطراب نمی شوند.

طبق نظر دکتر ماکان آریا پارسا جهان وکا به ارزیابی چالش های عجیب و غریب می پردازد و کیفیت های مختلف را مورد ارزیابی قرار می دهد. از طرفی به مدیران می آموزد که چگونه از صفر تا صد استعداد و توانایی های خود را استفاده نمایند. مشارکت بسیار قدرتمند، همکاری اصولی و ایمن، تفکر جمعی و غیر خطی، تمرکز بالا و حمایت نوآوری ها از مهم ترین تاثیرات این جهان در فرهنگ سازمانی می باشند. فراموش نکنید که این دنیا شایستگی های مدیریت کسب و کار را به شکل قابل توجهی افزایش می دهد.

مدیریت و برنامه ریزی به روش vuca

مدیریت و برنامه ریزی به روش vuca

اگر می خواهید از دنیای وکا برای مدیریت و برنامه ریزی امور کسب و کار خود استفاده نمایید، بهتر است روش های مدیریتی آن را به خوبی بشناسید. این روش ها می توانند قدرت و درک شما را از این جهان افزایش دهند و به موفقیت شما کمک کنند. از مهم ترین روش های برنامه ریزی به روش وکا می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • دانش و اطلاعات خود را به روز نگه دارید تا در صورت مواجه شدن با مشکلات بتوانید ایده های نوین ارائه دهید.
  • پردازش سریع داده ها نیز می تواند از گیج شدن و یا فراموش کردن آن ها پیشگیری نماید. از طرفی احتمال دستیابی به اطلاعات موثر و قدرتمند نیز افزایش پیدا می کند.
  • از طرفی برای مدیریت و برنامه ریزی به روش vuca باید بتوانید مسیر شفاف و مشخصی داشته باشید. برای این کار می توانید گزارشات متنوعی را (تحلیلی، آماری و ترکیبی) جمع آوری کنید.
  • از یک نرم افزار موفق و ثابت شده برای جمع آوری گزارشات و ارزیابی داده ها استفاده نمایید.
  • انعطاف پذیر باشید و از ایده های نو و کارآمد استقبال نمایید. این کار می تواند به افزایش قدرت و کیفیت ارتباط تیم با یکدیگر نیز کمک کند.
  • از زبان دکتر ماکان آریا پارسا در جهان vuca باید راه حل های همیشگی و قدیمی را کنار بگذارید و از روش جدید برای رفع مشکل استفاده نمایید.
  • از طرفی برای گذر از ابهامات باید خوب گوش کنید و متفاوت تر فکر نمایید. در این صورت می توانید مجموعه خود را با قدرت بیشتری مدیریت کنید.
تبدیل داده ها به اطلاعات،

راهکار های شگفت انگیز برای مقابله با بحران های جهان وکا

همانطور که گفته شد جهان vuca با تنش ها و بحران های متعددی مواجه است. بنابراین رفع این بحران ها و توانایی اندازه گیری میزان تنش ها بسیار حائز اهمیت می باشد. دکتر آریا پارسا یکی از مدیران و کارآفرینان بسیار موفق در دنیای تجارت است که این جهان را به خوبی می شناسد. او با تحقیق های بسیار در رابطه با دنیای VUCA توانسته به بهترین و موثرترین راهکارهای مقابله با بحران های این جهان دست پیدا کند. از مهم ترین راه های تاثیرگذار در حل بحران های وکا می توان به موارد زیر اشاره داشت.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاه ها