عوامل موثر بر تعلق سازمانی

به گفته دکتر ماکان آریا پارسا عوامل موثر بر تعلق سازمانی از مهم ترین مواردی هستند که تمامی مدیران موفق برای داشتن یک سازمان ایده آل به آن نیاز دارند. تعهد و وفاداری کارمندان می تواند نقش بسیار زیادی در میزان موفقیت یک شرکت یا مجموعه داشته باشد. بنابراین تمامی مدیران برای اینکه بتوانند مدیریت تاثیرگذاری داشته باشند و کارمندان وفاداری تربیت کنند باید این عوامل را به خوبی بشناسند. فراموش نکنید که این عوامل به طور مستقیم روی میزان رضایت کارمندان تاثیر می گذارند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با مولفه های تعهد سازمانی و اهمیت آن ها به طور کامل آشنا کنیم. 

تعهد سازمانی چیست؟

 

طبق نظر دکتر ماکان آریا پارسا حس تعلق به سازمان یک فاکتور بسیار مهم برای ارتقاء کیفیت بازدهی کارمندان و میزان رضایت آن ها می باشد. تصور کنید دارای یک کسب و کار هستید و 2 تا 3 کارمند دارید. شرایط کار شما موجب شده تا تمامی مسئولیت شرکت به عهده این کارمندان باشد. شما دو روش برای رسیدگی به کارمندان خود پیش رو دارید. در روش اول تنها حقوق آن ها را پرداخت می کنید و آن ها مجبور هستند از صبح تا پایان ساعت اداری به طور مداوم کار کنند. در روش دوم می توانید زمان استراحت، فضایی برای صرف ناهار و یا حتی سرویس رفت و آمد را برای کارمندان خود در نظر بگیرید. به نظر شما کارمندان در کدام شرایط احساس بهتری خواهند داشت؟

اگر بدانید که تعلق خاطر کارکنان چقدر می تواند در کیفیت کار آن ها تاثیرگذار باشد، بدون شک از ریز ترین نکات هم غافل نخواهید شد. به اعتقاد دکتر ماکان آریا پارسا برای استفاده از روش دوم نیازی به هزینه خیلی زیاد و غیر منطقی نیست اما می تواند در سود دهی کسب و کار شما تاثیر چشمگیری داشته باشد. شاید به همین دلیل است که ایجاد احساس رضایت در کارمندان و افزایش میزان وفاداری آن ها روی بازدهی و موفقیت شرکت تاثیر مستقیم دارد. فراموش نکنید که برای دستیابی به این هدف باید کارمندان را عضو مهمی از سازمان بدانید و نیاز های آنان را ارزشمند تلقی کنید.

حس تعلق به سازمان

عوامل موثر بر تعلق سازمانی کدامند؟

 

بر باور دکتر ماکان آریا پارسا شناخت عوامل موثر بر تعلق سازمانی به شما کمک می کند تا بتوانید محرک های تاثیرگذار روی کارمندان را به خوبی شناسایی کنید. از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر تعلق سازمانی می توان به موارد زیر اشاره داشت.

دورنمای آینده موفق

یکی از مهم ترین مولفه های تعهد سازمانی تصور و دیدگاه کارمندان نسبت به آینده شرکت است. معمولا سازمان هایی که آینده کاری خود را برای کارمندان شفاف سازی می نمایند، آن ها را از ادامه مسیر مطمئن می کنند. از طرفی کارمندانی که از آینده شرکت مطمئن هستند با انگیزه بیشتری کار خود را انجام می دهند.

همراهی و آگاهی کارمندان

از دید دکتر ماکان آریا پارسا یکی از مهم ترین عواملی که منجر به تعلق خاطر کارکنان می شود، آگاهی آن ها نسبت به اهداف سازمان است. زمانی که کارمندان احساس کنند شما آن ها را عضو مهمی از شرکت می دانید و اهداف سازمان را با آن ها در میان می گذارید، تلاش بیشتری برای موفقیت شرکت می کنند.

ایجاد فرصت های شغلی

کارمندان خود را متقاعد کنید که قرار نیست همیشه در جایگاه شغلی فعلی خود بمانند. آن ها را مطمئن کنید که در سازمان امکان رشد شغلی آن ها فراهم می شود. آن ها را آگاه نمایید که آینده شغلی روشن با درآمد بیشتر و جایگاه بهتر در انتظارشان می باشد.

حقوق و مزایا

از دیگر عوامل موثر بر تعلق سازمانی می توان به در نظر گرفتن حقوق و مزایای مناسب و کافی اشاره داشت. به طور کلی داشتن حقوق و مزایای شغلی مناسب می تواند انگیزه افراد را افزایش دهد و میزان بازدهی آن ها را نیز بیشتر کند. فراموش نکنید که با افزایش حقوق و در نظر گرفتن مزایا با توجه به نیاز کارمندان، احساس ارزشمندی و دیده شدن را در آن ها ایجاد خواهید کرد.

سیستم ارزیابی کارمندان

وجود سیستم ارزیابی نحوه عملکرد کارکنان از دیگر مولفه های تعهد سازمانی محسوب می شود. در صورت استفاده درست از این سیستم، کارمندان اعتماد بیشتری به مدیریت شرکت خواهند داشت. بنابراین هدفمندی سازمانی نیز به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند. این موضوع نقش بسیار زیادی در رشد خلاقیت و پیشرفت سازمان دارد.

همکاری صمیمانه و محترمانه

وجود رفتار صمیمانه و در عین حال محترمانه با کارمندان می تواند فضای کاری ایده آلی را ایجاد نماید. از طرفی این موضوع منجر به احساس رضایت بیشتر کارمندان شده و انگیزه آن ها را برای کار افزایش می دهد.

تناسب افراد و شغل آن ها

کار کردن در حوزه تخصصی و تحصیلی از دیگر مواردی می باشد که در تعیین حس تعلق به سازمان نقش موثری دارد. زمانی که افراد در زمینه شغلی مورد نظرشان فعالیت می کنند از نظر روحی نیز با محیط کار خود سازگارتر هستند. بنابراین با علاقه و اعتماد به نفس بیشتری به انجام مسئولیت های شغلی خود می پردازند. این موضوع می تواند میزان رضایت آن ها را نسبت به شغل و جایگاهشان به شکل قابل توجهی افزایش دهد. 

مولفه های تعهد سازمانی

مزایای حس تعلق به سازمان

توجه به عوامل موثر بر تعلق سازمانی و در نظر گرفتن میزان رضایت کارمندان در شرکت می تواند با مزایای بسیار زیادی همراه باشد. از مهم ترین مزایای حس تعلق به سازمان می توان به موارد زیر اشاره داشت.

  • افزایش میزان بازدهی کارمندان
  • بالا بردن میزان سطح رضایت شغلی کارمندان
  • انجام دلسوزانه وظایف برای ارتقاء جایگاه سازمان بدون توجه به حقوق آخر ماه
  • بالا بردن میزان رضایت و وفاداری کارمندان که احتمال استعفا آن ها را به شدت کاهش می دهد

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاه ها