اکشن پلن

از دید دکتر ماکان آریا پارسا اکشن پلن یا برنامه عملیاتی فهرستی از کارهایی می باشد که برای رسیدن به اهداف تعیین شده خود باید خیلی دقیق آن را انجام دهید. این نوع برنامه به شما کمک می کند تا برنامه ریزی منظمی داشته باشید. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع اکشن پلن بپردازیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با اکشن پلن

خوب است بدانید اکشن پلن در مدیریت پروژه کاربرد دارد و حتی می توان از آنها برای رسیدن به استراتژی های مفید نیز استفاده کرد. پس از آن برنامه عملیاتی را در جهت دستیابی به اهداف خود پیش برد. در حقیقت برنامه عملیاتی یک عمل فوق قهرمانانه می باشد که به ما کمک می کند رویاهای خود را به واقعیت تبدیل کنیم. یک برنامه عملیاتی شامل تغییراتی است که می بایست در سازمان شما انجام شود. هر مرحله دارای تغییرات زیر است، پس آنها را به یاد داشته باشید:

  • چه تغییرات و اقداماتی باید در سازمان شما اتفاق بیفتد؟
  • چه شخصی این تغییرات را انجام می دهد؟
  • این تغییرات مهم در چه تایمی باید برگزار شوند؟
  • چه کسی باید از موضوعات مطلع شود؟
  • چه منابعی برای انجام این تغییرات مهم لازم است؟

طبق نظر دکتر ماکان آریا پارسا اکشن پلن می تواند به شما کمک کند که به اهداف کوتاه مدت و بلندمدت خود برسید. برنامه های عملیاتی بسیار کاربردی و مفید هستند، زیرا اهداف بزرگ به اهداف دست یافتنی تبدیل می کنند. پس از آن شما باید در چارچوب منظمی آن وظایف را انجام دهید. این کار می تواند به شما کمک کند که اهداف خود را اولویت بندی کنید و در مسیر درستی قرار بگیرید.

اکشن پلن در کنترل پروژه

اهداف اکشن پلن

به گفته دکتر ماکان آریا پارسا نحوه نوشتن یک اکشن پلن بسیار مهم است و به شما کمک می کند تا بتوانید هر زمان که بخواهید آن را اصلاح کنید تا بتوانید به اهداف خود برسید. برنامه های عملیاتی می توانند مسیر روشنی را برای شما مشخص کنند. علاوه بر این موجب سازماندهی امور زندگی شما می شوند. می توانید با این نوع برنامه ها روی خصوصیات های برتر خود متمرکز شوید. معمولا برنامه های عملیاتی ابزار بسیار قدرتمندی برای پیشرفت محسوب می شوند. زمانی که یک اکشن پلن ایجاد می شود مسئولیت های اعضای گروه و اهداف سازمان ها مشخص می شود. سپس گروه منسجم تر می شود. ایجاد یک برنامه عملیاتی کمک می کند تا به مراحل مهم توجه کنید.

چرا افراد به برنامه عملیاتی احتیاج دارند؟

خوب است بدانید برنامه ریزی عملیاتی کمک می کند تا بتوانید سریع پیشرفت کنید. این برنامه موجب برنامه ریزی دقیق شما می شود. سپس می توانید وظایف خود را مطابق آن اولویت بندی نمایید. این کار میزان بهره وری شما را می تواند افزایش دهد و این امکان را به شما می دهد تا برای موانعی که در مسیر زندگی وجود دارند با آمادگی کامل ظاهر شوید.  

نمونه اکشن پلن

 آشنایی با مراحل نوشتن برنامه عملیاتی

برنامه ریزی عملیاتی به هیچ عنوان سخت و پیچیده نیست. در این بخش مراحل نوشتن برنامه عملیاتی را بررسی می کنیم:

  • اهداف خود را تعیین نمایید: طبق صحبت های دکتر ماکان آریا پارسا مرحله اول این است که بتوانید یک چشم انداز دقیق از اهداف خود داشته باشید. فاکتورهای تعیین هدف را در نظر بگیرید. هدف شما باید قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، هوشمند، محدود به زمان و واقع بینانه باشند. سپس این فاکتورها به شما کمک می کند که به رویاهای خود دست پیدا کنید.
  • به کارهایی که قصد دارید انجام دهید توجه داشته باشید: شما باید فهرستی از کارهایی که قرار است انجام دهید تهیه کنید و مطابق همان پیش بروید.
  • برای هر مکان افراد شایسته تعیین نمایید: کارهایی که در حیطه تخصصی شما قرار ندارند به افرادی بسپارید که در آن کار با تجربه هستند. این کار به شما می کند تا بتوانید به اهداف خود خیلی سریع برسید.
  • برنامه عملیاتی خود را تجسم نمایید: ابزارهای تجسم می توانند به شما کمک کنند تا روی هدف های خود تمرکز کنید. این نوع ابزارها به تشویق شما نیز کمک می کنند. هر چقدر اهداف خود را واضح تر ببینید، می توانید به رویاهایتان سریع تر برسید.
  • مرور کردن پلن را فراموش نکنید: برنامه عملیاتی خود را در هفته چندین بار مرور کنید. کارهایی که قرار است را انجام دهید و اطلاعات لازم را به روز نمایید.
نمونه اکشن پلن فروش

آشنایی با اکشن پلن در کنترل پروژه

از نگاه دکتر ماکان آریا پارسا مسئولیت برنامه ها بر عهده اکشن پلن در کنترل پروژه است. برنامه عملیاتی پلن های کوتاه مدت هستند که به طور معمول در فواصل زمانی 2 تا 4 هفته تنظیم می شوند. به همین خاطر یک برنامه عملیاتی نیمه ماه و یک برنامه عملیاتی ماهانه داریم. در اکشن پلن در کنترل پروژه دو نوع برنامه عملیاتی وجود دارد. این برنامه ها عبارتند از: برنامه عملیاتی پروژه ای و برنامه عملیاتی گروهی. برای هر پروژه باید توسط تیم های مهندسی، پروژه های مهم تهیه شوند. سپس برای هر کدام از تیم های مهندسی مدارک جداگانه تنظیم خواهند شد.

اکشن پلن در کنترل پروژه برای توسعه کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد. مهندسین در کنترل پروژه از افراد می خواهند که بتوانند عملکرد کاری خود را بهبود ببخشند. پس از آن با اکشن پلن در کنترل پروژه می توان راحت تر و در زمان کوتاه تر به اهداف کوتاه مدت و بلندمدت خود رسید.

آشنایی با نمونه اکشن پلن

پس از اینکه اهداف یک سازمان مشخص شد نوبت به تنظیم نمونه اکشن پلن می رسد. با کمک یک برنامه عملیاتی دقیق می توان از جزئیات برنامه ها مطلع شد. به یاد داشته باشید برای تهیه نمونه اکشن پلن باید به زمان بندی برنامه توجه لازم را داشته باشید. این روزها نرم افزارهای مدیریت پروژه به شکل تخصصی این موضوع را بررسی می کنند.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاه ها