مدیریت داده و اطلاعات

طبق صحبت های دکتر ماکان آریا پارسا مدیریت داده و اطلاعات مجموعه ای از مهارت های تحلیلی می باشد که می توانند به رشد و موفقیت انواع کسب و کارهای مختلف کمک کنند. زمانی که شما بخواهید نتیجه تحقیقات خود را به اطلاعات موثر و کاربردی تبدیل نمایید باید توانایی درک داده ها را نیز داشته باشید. این کار به شما کمک می کند تا با سرعت بیشتری به اطلاعات مورد نیازتان دست پیدا کنید. مدیریت داده می تواند در این زمینه به شما کمک کند تا بتوانید به اطلاعات درستی برسید و ارتباط بهتری با مشتریان خود برقرار نمایید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با مدیریت داده ها و اهمیت آن در سازمان ها به طور کامل آشنا کنیم.

مدیریت داده و اطلاعات چیست؟

از دید دکتر ماکان آریا پارسا مدیریت داده و اطلاعات به معنای سیاست ها و برنامه هایی می باشد که ارزش داده ها را در طول بازه زمانی طولانی افزایش می دهند. با استفاده از این مهارت می توان داده ها را حفظ نمود و از حذف شدن آن ها پیشگیری کرد. این برنامه ها کمک می کنند تا از خطرات امنیتی نیز جلوگیری شود و مدیریت درست تری اتفاق بیفتد. بنابراین میزان هزینه های سازمانی نیز به شکل قابل توجهی کاهش می یابد. این سیاست ها موجب می شوند تا در هر کجا که می خواهید بتوانید به داده های مورد نیازتان دسترسی پیدا کنید. یکی از بزرگ ترین دغدغه های سازمان های حرفه ای و بزرگ، حجم بسیار بالای داده های شرکت است. مدیریت داده ها به این سازمان ها کمک می کند تا بتوانند اطلاعات را دسته بندی نموده و به راحتی آن ها را مورد استفاده قرار دهند.

اهمیت داده و اطلاعات

هدف از مدیریت داده در سازمان ها

به اعتقاد دکتر ماکان اریا پارسا مدیریت داده و اطلاعات می تواند منجر به کنترل داده ها و یکپارچه سازی آن ها شود. از طرفی مدیریت داده ها به تجزیه و تحلیل داده ها و تبدیل آن ها به اطلاعات مفید می پردازد. از مهم ترین اهداف استفاده از این تکنیک در سازمان ها می توان به موارد زیر اشاره داشت.

  • تضمین نمودن امنیت داده و همچنین حفظ حریم خصوصی آن ها
  • امکان به روز رسانی اطلاعات
  • تقویت بازاریابی
  • امکان ذخیره داده ها در فضاهای مختلف
  • پاک کردن داده ها و یا نگهداری از داده های ضروری
  • امکان استفاده از داده ها در برنامه ها و تحلیل های مختلف

اهمیت داده در سازمان ها

بر باور دکتر ماکان آریا پارسا اهمیت داده و اطلاعات در سازمان ها چیزی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن عبور کرد. امروزه سازمان ها با چالش های بسیار زیادی در زمینه اطلاعات و داده ها روبرو هستند. به همین دلیل عدم توجه به مدیریت داده ها می تواند خسارت های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. از مهم ترین دلایل اهمیت داده در سازمان می توان به موارد زیر اشاره نمود.

پیشگیری از ضرر مالی

مدیریت داده ها از بروز ضررهای مالی پیش بینی نشده جلوگیری می کند. در صورت بروز مشکل نیز سیستم مدیریت داده می تواند به سرعت مشکلات را شناسایی کرده و از خسارت های بیشتر پیشگیری نماید.

جلوگیری از مشکلات قانونی

متاسفانه پایگاه های داده در معرض حمله های هکری قرار دارند که ممکن است منجر به دسترسی هکرها به کارت های اعتباری شوند. مدیریت داده ها می تواند از بروز این مشکلات جلوگیری کرده و در صورت حمله هکری می توانید به مراجع قانونی شکایت نمایید.

کاهش هزینه های نگهداری داده

طبق نظر دکتر ماکان آریا پارسا نگهداری از داده ها به شرایط و سیستم های خاص نیاز دارد و این موضوع نیازمند هزینه ای برای تامین منابع می باشد. مدیریت داده ها کمک می کند تا داده ها و اطلاعات غیر ضروری و بیهوده را حذف کنید. این موضوع نقش بسیار موثری در کاهش هزینه های سازمانی دارد.

استفاده از فرصت های سودآور

اهمیت داده و اطلاعات زمانی مشخص می گردد که با کمک آن ها می توان به فرصت های جدید و سودآور دست پیدا کرد. به طور مثال زمانی که دسترسی به داده ها با مشکل مواجه شود، نمی توان زمان مناسب را برای ارائه محصول جدید تشخیص داد و این موضوع منجر به از دست رفتن مشتریان جدید می شود. این موضوع می تواند باعث کاهش مشتریان شده و فرصت های سودآور جدید را نیز از بین ببرد.

حفظ اعتبار سازمان

ایجاد ارتباطات موثر و حفظ اعتماد مشتریان از دیگر دستاوردهای مدیریت داده هستند. با افزایش اعتماد مشتریان تعداد آن ها نیز بیشتر شده و اعتبار سازمانی نیز افزایش خواهد یافت.

تبلیغات مثبت

در برخی از مواقع ممکن است انتشار برخی اطلاعات و داده ها در فضای مجازی با واکنش های منفی مواجه شود. این موضوع به دلیل عدم مدیریت داده ها و استفاده از داده های منفی و بیهوده است. با مدیریت اطلاعات و داده ها می توان از بروز این مشکل جلوگیری نمود و اطلاعات درست و مناسبی را به اشتراک گذاشت. در نهایت این اطلاعات بازخورد مثبتی خواهند داشت و به موفقیت بیشتر سازمان کمک می کنند.

اثر بخشی بیشتر سازمان

از دیگر دلایل اهمیت داده در سازمان نقش آن در میزان اثر بخشی سازمان است. اطلاعات و داده های سازمانی تاثیر بسیار زیادی در عملکرد کارمندان و ارتباط تیمی آن ها دارد. بنابراین با مدیریت اصولی داده ها به راحتی می توان کیفیت ارتباط تیمی را در سازمان افزایش داد.

اهمیت داده و اطلاعات

تکنیک های موثر برای بهبود مدیریت داده و اطلاعات در سازمان ها

اهمیت داده و اطلاعات در سازمان ها موجب شده تا مدیران به دنبال راه هایی برای ارتقاء کیفیت مدیریت داده در کسب و کار خود باشند. برای بهبود عملکرد سازمانی و دستیابی به مزایای مدیریت داده در سازمان می توان از تکنیک های متعددی استفاده نمود. مهم ترین و تاثیرگذارترین تکنیک ها برای بهبود مدیریت داده عبارتند از:

شناسایی نقاط ضعف

یکی از بهترین راه های افزایش کیفیت مدیریت داده ها شناسایی نقاط ضعف سازمان در مقابل اطلاعات است. برای این کار بهتر است یک نمودار تهیه کرده و ضعف های سازمان را در مواجه به داده ها یادداشت نمایید. به طور مثال اگر ضعف در حوزه تحلیل داده ها می باشد باید از تیم قوی تری برای تجزیه و تحلیل اطلاعات استفاده نمود.

این مطلب ادامه دارد…

دیدگاه ها